HISTORIA MIASTA I GMINY WLEŃ : |
Miasto położone jest na lewym brzegu rzeki Bóbr, między Pogórzem Izerskim a Górami Kaczawskimi. Prawa miejskie osadzie nadał książę śląski Henryk Brodaty w roku 1214. Proces kształtowania ówczesnych osad w miastach był długotrwały, mijały nieraz lata zachodzących przemian. Innym dowodem wskazującym na miejski charakter osady były zapiski z roku 1261 wymieniające wójta Wlenia niejakiego Marcina. Lata 1278 - 1368 były okresem intensywnego rozwoju miasta. Wleń uzyskuje liczne przywileje jak: prawo bicia złotych i srebrnych monet, prawo handlu suknem, pobieranie cła pieszego, prawo targu solą oraz prawo mili. Były to czasy rządów Bolka l, Bernarda Świdnickiego, Henryka Jaworskiego i Bolka II. Powstawały nowe budynki użyteczności publicznej jak: ratusz, łaźnia miejska oraz domy bogatych patrycjuszy miejskich.
Następne lata były czasami powolnego upadku znaczenia miasta. Dynamicznie rozwijająca się Jelenia Góra oraz pobliski Lwówek zdominowały handel i rzemiosło na tym terenie. W następnych latach trwające ruchy religijne, zarazy, liczne powodzie i pożary poważnie rujnowały miasto. W roku 1813 w czasie trwania bitwy nad Bobrem, między wojskami Napoleona a generała Kajzerowem miasto prawie doszczętnie spłonęło. Dopiero lata XX wieku przyniosły spokój. Odbudowano rynek, harmonizując starą i nową architekturę. Wykorzystano panujące tu warunki mikroklimatyczne, które przyczyniły się do uznania Wlenia jako miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkową. Znajdujące się na terenie miasta pięknie położone nad Bobrem Sanatorium Rehabilitacyjne świadczy usługi w zakresie balneologicznym. |
Ciekawostki | |
Miasto , aż do XVIII w. znane było na Śląsku z targów gołębiami, które odbywały się w każdą Środę Popielcową. W rocznicę 700 lecia miasta (1914 r.) wystawiono przed ratuszem posąg dziewczyny karmiącej gołębie.
Obecnie Wleń jest niewielkim ośrodkiem miejskim o charakterze turystyczno- letniskowym i uzdrowiskowym. Przez miasteczko przebiegają dwa szlaki turystyczne, zielony- Szlak Zamków Piastowskich, żółty - Szlak Wygasłych Wulkanów. Bogata przeszłość historyczna oraz walory przyrodnicze sprawiły, że obszar gminy jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki zmotoryzowanej, rowerowej, pieszej oraz sportów wodnych. |
|
ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY | |
Pałac wybudowany przez Adama Koulhasa w latach 1653-1662. Przebudowany w stylu barokowym w XVIII w. przez Grunfelda. Jest to niewielki budynek o trzech kondygnacjach, kryty mansardowym dachem. Wewnątrz freski z XVII w. Reprezentacyjna kamienna klatka schodowa. Nad wejściem do pałacu herby rodowe właścicieli. W skład zespołu ponadto wchodzi: pawilon reprezentacyjny zwany "Salą Rycerską", zabytkowy gołębnik, budynki gospodarcze, ozdobny ogród z renesansowymi rzeźbami.
|
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JADWIGI |
Wzniesiony w XIII w. na polecenie księżnej Jadwigi. Pierwsza udokumentowana wzmianka o kościele położonym poza murami zamku z 1349 r. Przebudowany w XVI w. W czasie wojny trzydziestoletniej doszczętnie zniszczony. Odbudowany w 1662 r. przez Adama von Koulhasa. W czasie odbudowy wykorzystano fragmenty ze starszej budowli. Pozostała zakrystia i fragmenty renesansowej polichromii. Nad wejściem do kościoła fundator wmurował kartusz herbowy i tablicę fundacyjną. Wewnątrz rzeźbiony ołtarz główny z początku XVII w. W krypcie obok ołtarza znajdują się dwa sarkofagi rodziny Grunfeldów, oparte na orłach ciosanych w piaskowcu. W murze cmentarnym obok kościoła znajduje się średniowieczna kapliczka pokutna z piaskowca. Od 1971 r. jest kościołem filialnym Parafii Rzym.-Kat. we Wleniu.
|
23.04.2025 // wlen.home.pl