2017 louis vuitton handbags outlet sale
louis vuitton handbags 2017 outlet online
louis vuitton handbags usa sale
louis vuitton handbags uae sale
louis vuitton handbags germany sale
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
louis vuitton handbags uk sale
louis vuitton handbags outlet sale
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
louis vuitton handbags uk sale
louis vuitton handbags 2017 usa outlet
louis vuitton handbags germany sale
louis vuitton handbags outlet france
louis vuitton handbags 2017 outlet
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
2017 louis vuitton handbags outlet sale

Sołectwa Gminy Wleń

BEŁCZYNA
Wieś na Pogórzu Kaczawskim. Krzyżują się tutaj drogi z Wlenia do Proboszczowa i droga z Lwówka Śl. do Sokołowca zwana " Dzwonkową",ponieważ przemierzali nią zadżumieni, sygnalizując swój przemarsz dzwonkami. W średniowieczu wieś stanowiła własność klasztoru w Lubomierzu. Krajobraz urozmaica bazaltowy stożek pochodzenia wulkanicznego zwany Ostrzycą Proboszczowicką ( 501m ), będący od 1962 r. rezerwatem przyrodniczym.

Sołtys: Edward Wójtowicz
Adres: Bełczyna 28, 59- 610 Wleń
Telefon 75 7136554


BYSTRZYCA
Wieś wijąca się wzdłuż krętej drogi asfaltowej, dziś liczy ok. 300 mieszkańców. I choć wygląda całkiem niepozornie, kryje w sobie wiele ciekawostek i cennych pamiątek z przeszłości. Na jednym z budynków mieszkalnych, nad wejściem dostrzec możemy rodową tablicę rodziny von Braun, z herbem i datą 1646. To właśnie tutaj mieszkał Wernher von Braun - jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu, pilot, niemiecki oficer. Po zakończeniu wojny poddał się Amerykanom i pracował w ośrodku badań kosmicznych NASA. Realizował m.in. projekt kosmiczny Apollo zakończony udanym lotem człowieka na księżyc.
Miłośnicy przyrody powinni wiedzieć, że w Bystrzycy rośnie drugie pod względem wieku drzewo w Polsce- ponad 800- letni cis będący pomnikiem przyrody.
Sołtys: Józef Masztalerz
Adres: Bystrzyca 7, 59- 610 Wleń
Telefon 757136881


KLECZA
Wieś położona na terenach wulkanicznych na Szlaku Zamków Piastowskich. Niegdyś przynależna do kasztelani wleńskiej. W średniowieczu wydobywano tu złoto, a po wojnie uran, do dziś zachowało się kilka sztolni i kamieniołomów. W najwyżej położonym wyrobisku można zaobserwować unikalną oddzielność słupową bazaltu, gdzie słupy o średnicy do 30 cm. ustawione prostopadle do powierzchni stygnięcia lawy układają się na kształt gałęzi świerka, obiekt już w okresie przedwojennym objęty był ochroną a od 1990r. ponownie zakwalifikowany jako Pomnik Przyrody Nieożywionej. Zaobserwować można również gatunki flory objęte całkowitą ochroną jak „naparstnica zwyczajna” i „gnieźnik leśny”. Warto również zobaczyć stojący przy drodze do Radomic Krzyż Pokutny z rytem noża oraz znajdujący się przy drodze do Łupek stary, zniszczony niemiecki cmentarz.
Wieś o powierzchni ok. 2,9 km2. i licząca nieco ponad 30 gospodarstw znajduje się obecnie w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru góruje nad nią punkt widokowy „Gniazdo” (445mnpm) i „Góra Wietrznik” (482mnpm). Warunki terenowo- krajobrazowe wręcz zachęcają do wycieczek pieszych, rowerowych i konnych, a zimą do narciarstwa biegowego.
Wieś położona na Pogórzu Izerskim. Niegdyś przynależna do kasztelani wleńskiej. W okolicy pozostałości po kopalniach(sztolnie) złota i kamieniołomach piaskowca.Na uwagę zasługuje punkt widokowy Gniazdo 445 m npm.i krzyż pokutny przy drodze do Radomic około 700 m na południowy wschód od Kleczy tuż przy zielonym szlaku turystycznym. Jest to krzyż koniczynkowy wykonany z piaskowca o wymiarach 84x70x19 cm.postawiony został za mordersto popełnione na bracie

tekst i fot. dr.marek@wp.pl

Sołtys: Tadeusz Wróbel
Adres: Klecza , 59- 610 Wleń
Telefon 781084370

ŁUPKI

Malowniczo położona, podzielona na trzy osady wieś w gminie Wleń. Niespełna 200 mieszkańców. Powierzchnia to ponad 7,5 km2 . W większości tereny leśne i rolnicze. Przez terytorium wsi przebiega Park Krajobrazowy Doliny Bobru. W Parku i otulinie zachowało się wiele miejsc działalności człowieka, pochodzącej z wczesnych okresów historycznych, po eksploatacji złota do dziś pozostały sztolnie. Zachowały się również liczne kamieniołomy. Ścieżki po rezerwacie prowadzą wśród niezwykle ciekawych grądów zboczowych. Podczas wędrówki tuż przy ścieżce można obserwować ciekawe rośliny m.in. bodziszka żałobnego, czosnek niedźwiedzi, śledziennicę skrętolistną. Do ciekawostek przyrodniczych należą również lawy pukliste. Największą atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku owianego wieloma legendami, związanymi ze św. Jadwigą i jej cudami.

Pomimo określanej powszechnie lokalizacji (Wleń– Lenno– Gródek) ruiny zamku (http://zamekwlen.republika.pl/ ) wraz z przyległym kościółkiem i kompleksem pałacowym (http://www.vanhauwaert.org/luk/ ) stoi na terenie wsi Łupki. We wpisie do rejestru zabytków widnieje: „Gródek z kościołem (zamek Lenno- ruiny) wpis z dn. 13.11.56, Park pałacowy wpis z dn. 15.06.79, Pałac wraz z pawilonem ogrodowym i gołębnikiem wpis z dn. 10.05.85”. Poza ruinami i szybko modernizowanym kompleksem pałacowym w środku wsi stoi uroczo położone w zacisznym miejscu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferujące tanie noclegi (http://www.schroniskolupki.turistraf.xpx.pl/ ) otoczone lasami jest rajem dla grzybiarzy. Latem okolica zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych a zimą do uprawiania narciarstwa biegowego.

Sołtys: Waldemar Birulo
Adres: Łupki 16, 59- 610 Wleń
Telefon 75 7136722


MARCZÓW
Łańcuchowa wieś w dolinie potoku Ośna, licząca dziś ok. 400 mieszkańców. W 1844r. urodził się tu Johannes Titz, budowniczy jednych z najsłynniejszych na świecie fisharmonii artystycznych. W centrum wsi znajduje się niedawno odrestaurowany, barokowy kościół p.w. św. Katarzyny z 1707 r., który wraz z cmentarzem, ogrodzeniem i bramami, figuruje w rejestrze zabytków. Między wzniesieniami Ło­patą (636 m) a Włócznikiem (386 m) mieści się grodzi­sko kultury łużyckiej.
Sołtys: Andrzej Sibilski
Adres: Marczów 2/3, 59- 610 Wleń
Telefon 791749130


PRZEŹDZIEDZA
Niegdyś wieś należała do klasztoru Benedyktynek z Lubomierza- do obecnych czasów zachowały się przydrożne kapliczki świadczące o klasztornej przeszłości. W Przeździedzy znajduję się wpisany do rejestru zabytków XVII - wieczny dwór otaczającym go parkiem, dziś będący własnością prywatną. Występują tu agaty wstęgowe. Poszukiwacze skarbów i kolekcjonerzy chętnie odwiedzają pozostałe po eksploatacji bogactw naturalnych sztolnie i wyrobiska.
Sołtys: Grzegorz Korol
Adres: Przeździedza 16, 59- 610 Wleń
Telefon 75 7847165


TARCZYN

Jedna z najmniejszych wsi w Sudetach Zachodnich, położona na górze Tarczynka (422 m n.p.m.) . Podobno podczas III wojny śląskiej austriacki gen. Laudon przeprowadził tu odprawę blisko trzydziestopięciotysięcznej armii. Na pamiątkę tego wydarzenia imieniem generała nazwano drzewo. (Na początku XX w. Świerk Laudona złamał się ze starości).
Z Tarczyna o każdej porze roku roztaczają się przepiękne widoki na okolicę i choć zimą dotarcie do wioski może być niemałym wyzwaniem, warto zadać sobie ten trud, by podziwiać niepowtarzalny krajobraz. Po wyczerpującej wędrówce można odpocząć w gościnnych gospodarstwach agroturystycznych.
Sołtys: Aneta Nalepka
Adres: Tarczyn 7, 59- 610 Wleń
Telefon 75 7136293


MODRZEWIE
Niewielka, otoczona lasami, malownicza miejscowość z widokiem na Dolinę Bobru, Górę Zamkową, Wleń oraz Góry Kaczawskie i Pogórze Izersko- Kaczawskie. Będąc w Modrzewiu warto zobaczyć oryginalny występ skalny zwany „Zimną Skałą” oraz wąwóz przy drodze polnej do Tarczyna zwany „Doliną Sów”. Modrzewie to sołectwo przyjazne turystom. Działają tu gospodarstwa agroturystyczne oferujące swoim gościom różnorodność atrakcji (min. spływy kajakowe rzeką Bóbr, wyprawy samochodem terenowym, plac zabaw dla dzieci) i wysoką jakość usług.
Sołtys: Iwona Kobierecka
Adres: Modrzewie 1a, 59- 610 Wleń
Telefon 75 7136276


NIELESTNO
Niewielka, malownicza miejscowość przy trasie kolejowej Jelenia Góra- Lwówek Śląski. Na początku XX w. w pobliżu stacji kolejowej rozpoczęto eksploatację złota, później w starych sztolniach Rosjanie do połowy lat pięćdziesiątych prowadzili wydobycie uranu. W zabytkowym, wielokrotnie przebudowywanym, bardzo dobrze zagospodarowanym pałacu z 1603 r. mieści się Dom Pomocy Społecznej. Odwiedzając Nielestno warto zobaczyć krzyże pokutne: pierwszy znajduje się za pomnikiem ofiar I wojny światowej, drugi – z wyrytą kuszą stoi na granicy sołectw Strzyżowiec- Nielestno, więc mieszkańcy obu wsi uznają go za „swój”.
Sołtys: Karolina Kustra
Adres: Nielestno, 59- 610 Wleń
Telefon 792841092


STRZYŻOWIEC
Wieś o bardzo bogatej historii, jedna z najstarszych w gminie. Mimo częstych zmian właścicieli i trudnych warunków życia stale się rozwijała i należała do największych w okolicy. Znaczny rozwój wsi miał miejsce na początku XX w., kiedy w Strzyżowcu mieszkali robotnicy pracujący przy budowie linii kolejowej oraz zapory w Pilchowicach. Mieszkał tu również wówczas Werner Paul- fotograf, który na kliszach szklanych dokumentował fotograficznie wszystkie wykonywane prace. Dzięki niemu można odtworzyć niemal dzień po dniu całą historię budowy linii kolejowej i zapory.
Dziś Strzyżowiec słynie przede wszystkim z aktywności mieszkańców. W latach 1982-1984 parafianie pod przewodnictwem proboszcza wznieśli kościół. Strzyżowiec ma swoje logo, flagę a nawet hymn. Kultywuje się tu tradycje: w sierpniu na górze Strzyżowej palą się ognie św. Wawrzyńca a w trakcie wszelkich uroczystości ładu pilnuje „Straż Bobrzańska” ( grupa chłopców przebranych za plemię Bobrzan).
Sołtys: Stanisław Mrówka
Adres: Strzyżowiec, 59- 610 Wleń
Telefon 075 7137308


PILCHOWICE
Jedno z większych sołectw gminy w dolinie Pilchowickiego Potoku (230-290 m). Na uwagę zasługuje kościół filialny pw. M.B. Bolesnej z pierwszej połowy XIX w., fabryka tektury i płyt filtracyjnych oraz zbiornik wodny i hydroelek­trownia. W celu ochrony przed powodzia­mi zbudowano na Bobrze w latach 1904-1912 zaporę o wysokości 62 m i szero­kości korony 270 m. Powstał zalew o pow. 240 ha i pój. 50 mln metrów sześciennych. Poniżej zapory zbudowano elektrownię o mocy 7,5 MW 6 turbozespołów. Jezioro jest atrakcją dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych oraz turystów pieszych.
Sołtys: Elżbieta Rumińska
Adres: Pilchowice 28/2, 59- 610 Wleń
Telefon 075 7898417


RADOMICE

Najwyżej usytuowana miejscowość w gminie (370-440 m) na jednym z grzbietów Wzgórz Radomickich. Okolice urozma­icają kulminacje Wietrznika 482 m oraz Góry Dziewi­czej 392 m. Roz­ciąga się stąd roz­legły widok na Kar­konosze i Pogórze Izerskie.
Już w średniowieczu w okolicy wydobywano złoto, ale apogeum jego wydobycia nastąpiło w 1 poł. XX w. Obecnie największym „skarbem” Radomic jest zabytkowy Kościół filialny p.w. ŚŚ. Jakuba i Katarzyny Aleksandryjskiej. Wzniesiony w XV w., przebudowany ok. 1600 r. i w latach 1729,1825. Orientowany, murowany, jednonawowy, z węższym prezbiterium zakończonym wielobocznie. Na murach płyty nagrobne i epitafia kamienne z XVII- XIX w. W posadzce również znajdują się płyty nagrobne.
Najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła jest gotycki tryptyk ołtarzowy z 1461 r. przedstawiający Madonnę z dzieciątkiem oraz postaci patronów. Autorem tryptyku był mistrz Dawid Grossmann z Jeleniej Góry. Ołtarz niedawno był poddawany renowacji. Dziś w pełni widać jego piękno i kunszt wykonania
Sołtys: Mateusz Lebiedź
Adres: Radomice 19, 59- 610 Wleń
Telefon 075 7136857Harmonogram odbioru odpadów komunalnych od 07.2015 do 12.2015 dla gminy Wleń

Prognoza Pogody
Wiecej...
GODZINY PRACY APTEK
s10-101 pw0-250 pmi-sp pk0-003 phr pegacmbb p4070-005 mb4-873 mb2-866 ma0-100 ďťż

ニューバランス
2017 louis vuitton handbags outlet sale
louis vuitton handbags 2017 outlet online
louis vuitton handbags usa sale
louis vuitton handbags uae sale
louis vuitton handbags germany sale
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
louis vuitton handbags uk sale
louis vuitton handbags outlet sale
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
louis vuitton handbags uk sale
louis vuitton handbags 2017 usa outlet
louis vuitton handbags germany sale
louis vuitton handbags outlet france
louis vuitton handbags 2017 outlet
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
louis vuitton handbags 2017 outlet sale
2017 louis vuitton handbags outlet sale